مقایسه صادرات ایران و امارات متحده عربی به کشور تانزانیا

بر اساس آمار جهانی، در سال 2018 میلادی، تانزانیا هشتادمین اقتصاد برتر دنیا بر اساس تولید ناخالص داخلی، رتبه 106 از لحاظ صادرات و 98 بر حسب واردات بوده است. در این سال تانزانیا 78/5 میلیارد دلار صادرات و 9/10 میلیارد دلار از کشورهای مختلف دنیا واردات داشته است.
وقتی به کشورهای صادرکننده به این کشور مصرف گرای آفریقایی نگاهی می اندازیم، به نکته تامل برانگیز و قابل واکاوی برمی خوریم که می توان ساعت ها آن را مورد تحلیل و بررسی کارشناسانه قرار داد. امارات متحده عربی، این کشور کوچک و همسایه جنوبی ما با رقم صادراتی 952 میلیون دلار در این سال، پس از چین و هند، بزرگترین صادرکننده به کشور تانزانیا بوده است. این میزان صادرات کشور امارات تقریبا معادل 40 برابر صادرات ایران، 3 برابر صادرات ایالات متحده و 2 برابر مجموع صادرات کشورهای امریکای جنوبی به این کشور آفریقایی است. در واقع امارات، تامین کننده 9 درصد از اقلام وارداتی به کشور تانزانیا در بین تمامی کشورهای صادرکننده به این کشور است.
استفاده از بنادر مشترک و مسیر کشتیرانی و طول مسیر یکسان تا بندر دارالسلام در تانزانیا و با شناختی که از پتانسیل ها، ظرفیت ها و منابع طبیعی به مراتب غنی تری که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، جای پاسخ به این پرسش خالی می ماند که چرا با وجود همه این منابع متعدد و متنوع کشورمان برای صادرات به این خطه، هنوز این مهم انگیزه ای جدی را در بین مسئولین و بازرگانان وطنی بوجود نیاورده است و نگرش مسئولین امر و فعالان تجارت بین المللی در خصوص واردات اقتصادی با کشورهای آفریقایی محافظه کارانه است. بخصوص که وقتی به اقلام وارداتی به تانزانیا می نگریم، به فراورده های نفتی، پلاستیک، آهن و فولاد، دارو و مواد غذایی در سطور بالایی لیست بلند محصولات وارداتی به تانزانیا بر می خوریم که به راحتی میتوانند با منابع و تولیدات تولیدکنندگان داخلی تامین شوند.
اکنون با حضور گسترده و فعالانه موسسه آتیه داران روماک در قاره آفریقا و بصورت متمرکز در شرق این قاره جهت تسهیل روند صادرات به این خطه، جا دارد مسئولین امر، تجار و فعالان اقتصادی با تامل و بازنگری در تصمیم گیری های استراتژیک، این بازار بزرگ، بکر و مصرف کننده را با ورود به حوزه صادرات از دست ندهند.
موسسه آتیه داران روماک، همواره پاسخگوی سوالات مرتبط با نحوه صادرات به کشورهای آفریقایی می باشد و آمادگی خود را برای مشاوره دادن به صادرکنندگان محترم اعلام می دارد.

اشتراک گذاری

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.