اتحادیه شرق آفریقا

اتحادیه شرق آفریقا
در سپتامبر 2018 شش کشور آفریقایی در طی ملاقاتی سران کمیته ای را تشکیل دادند، که سرآغاز تهیه پیش نویس اساسنامه ای برای ایجاد یک دولت حاکمه متحد به نام اتحادیه شرق آفریقا (EAF) شد. هدف از این اقدام، ایجاد کشوری واحد با بازاری مشترک، پولی واحد و هویت فرهنگی یکسان بود. چنین اتفاقی قرن ها پیش با متحد شدن ایالت های مجزا در آمریکا افتاده بود.
در صورتیکه این شش کشور با یکدیگر متحد شوند، وسیعترین کشور را در قاره آفریقا تشکیل خواهند داد. وسیع تر از جمهوری دموکراتیک کنگو و کشور پهناور الجزایر و همچنین لقب دهمین کشور بزرگ را در دنیا به خود اختصاص خواهند داد. اتحادیه شرق آفریقا از حیث جمعیت نیز پس از کشور نیجریه در غرب این قاره، پر جمعیت ترین کشور قاره سیاه خواهد بود.
با حضور کشور اوگاندا در این اتحادیه بعنوان دومین کشور جوان در دنیا و با توجه به اینکه این اتحادیه میانگین سن بسیار جوانی را دارد، پتانسیل های زیادی برای توسعه این منطقه از دنیا متصور است. با وجود کشور کنیا بعنوان صنعتی ترین کشور این اتحادیه و کشور تانزانیا با بندر مهم دارالسلام که پر جمعیت ترین شهر این اتحادیه نیز محسوب می شود، گمانه زنی ها برای نامزدی پایتخت اتحادیه شرق آفریقا بین دو شهر نایروبی یا دارالسلام بود ولی این افتخار به شهر زیبا و کوهستانی آروشا در شمال کشور تانزانیا با جمعیت 400 هزار نفری داده شد. احتمالا دلیل انتخاب این شهر میزبانی مکرر این شهر برای اجلاس های مهم منطقه شرق آفریقا و انتخاب این شهر در گذشته بعنوان مرکز دیپلماسی و روابط بین الملل در شرق آفریقا بوده است. در شهر آروشا بود که جنگ داخلی کشور بروندی از طریق تفاهم نامه صلح و سازش آروشا پایان پذیرفت و صلح و آرامش دوباره در کشور بروندی جای گرفت. وقتی که حزب سیاسی SPLM در سودان جنوبی تقریبا منحل شد و از این کشور رخت بست و مردم را دچار بحذان اساسی کرد. توافق نامه آروشا طرحی را برای اتحاد این کشور و ساخت دوباره سودان جنوبی ارائه داد؛ توافق نامه صلح آروشا در مورد کشور رواندا نیز منعقد شد و مسائل داخلی این کشور نیز مرتفع گردید. شهر آروشا از آن پس لقب ژنو را در منطقه شرق آفریقا را به خود گرفت و می تواند گزینه اول پایتخت شدن و مامنی برای اتخاذ سیاست های کلی و تصمیم گیری های کلان در اتحادیه شرق آفریقا باشد.
براستی که با متحد شدن این شش کشور شرق قاره آفریقا شاهد ظهور قدرت اقتصادی و سیاسی جدیدی نه تنها در قاره آفریقا بلکه در دنیا خواهیم بود.
امتیاز بدهید post
موسسه آتیه داران روماک

موسسه آتیه داران روماک

مجری بازاریابی و توسعه صادرات

راهنمای مطالعه

موسسه آتیه داران روماک در سال 1391 با لطف خداوند فعالیت خود را در زمینه بازاریابی و خدمات توسعه بازار داخل و خارخی آغاز نموده است.

جدیدترین مطالب
شبکه‌های اجتماعی ما
1399-06-29
شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.