جزیره زنگبار در تانزانیا | شیرازی ها در زنگبار

شیرازی ها در زنگبار

نزدیک به هزار سال پیش تجار شیرازی به جزیره ای سفر کردند که مردمش را زنگی می نامیدند.

اقامت شیرازی ها در ساحل شرقی آفریقا به هزار سال قبل بر می گردد، زمانی که علی بن حسن شیرازی با همراهانش به این منطقه آمدند و بعدا سلسله ای تشکیل دادند که به شیرازی معروف شد.
جزیره زنگبار در ساحل شرقی قاره آفریقا است و حالا بخشی از کشور تانزانیا به حساب می آید. جایی که هنوز می شود آثار ایرانی را یا بهتر بگوییم جای پای شیرازی ها را در آن پیدا کنیم؛ از آثاری که آنها در زبان مردم منطقه به جای گذاشته اند تا میراث معماری و آداب و سنن ایرانی و مذهب تشیع.
تانزانیا به دلیل طبیعت بکرش هنوز هم مورد توجه توریست های آمریکایی و اروپایی است اما جزیره زنگبار از هزار سال پیش ایرانی های لنج سوار را که از بندرهای ایرانی خودشان را به این جزیره رساندند و آن را موطن خود قرار دادند می شناسند.

زبان سواحلی که امروز بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از مردم آفریقا به آن سخن می گویند چیزی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ واژه کاملا فارسی در خود دارد که از میراث پارسی زبانان شیرازی در زنگبار است و حتی گفته می شود که بسیاری از واژه های عربی نیز که وارد زبان سواحیلی شده باز هم از طریق ایرانی ها به این زبان آمده است. آثار معماری منسوب به ایرانی ها در زنگبار از ۱۰۰۰ سال پیش تا دوره قاجاریه قدمت دارند، قصرهای باشکوه، حمام ها و مساجدی را می توان در زنگبار پیدا کرد که در دوره های مختلف توسط شیرازی ها بنا نهاده شده اند. مسجد شیرازی و حمام “کی دی چی” یکی از آنها است.

تا هفتاد سال پیش هنوز اهالی بوشهر با لنج های ساده خود، ارتباطشان را با زنگبار حفظ کرده بودند و رفت و آمدها برقرار بود. با گذشت سال ها از دوره حضور درخشان ایرانی ها در زنگبار رسوم کاملا ایرانی مانند جشن عید نوروز در این جزیره در جریان است.

ایرانی های زنگبار، نمونه جالب و تاریخی است از فرهنگی که نمی تواند به مرزهای خود محدود شود و مخاطب خود را حتی در سرزمین زنگ پیدا کرده و او را بدون چپاول ذخائر و معادن تحت تاثیر خود قرار می دهد.

اگرچه امروز خبری از حضور شیرازی ها در زنگبار نیست، لکن نماد حافظیه به عنوان یادگاری از ارادت این مردم به حضرت حافظ در منطقه توریستی فروزانی می درخشد و جایگاهی برای گرد آمدن جهانگردان کشورهای مختلف دنیا در این جزیره زیبا شده است.

اشتراک گذاری

شروع به تایپ کنید تا پست های مورد نظر خود را ببینید.